گروه تربیت بدنی وعلوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند

مطالب علمی و پژوهشی در زمینه ورزش
29 خرداد 1396

دانشگاه‏های ایرانی با بیش‏ترین مقالات یک درصد برتر معرفی شدند

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به رتبه بندی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را برحسب مقالات هر رشته و تعداد استنادهای دریافتی، از معرفی برترین مراکز ایرانی خبر داد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر گفت: هر چند به طور متوسط مقالاتی که در مجلات نمایه شده در پایگاه استنادی وب آو ساینس (ISI) منتشر می‎شود از اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر مقالات علمی دنیا استناد بالاتری دریافت می‎کند، اما تمامی مقالاتی که در مجلات ISI منتشر می‎شود به یک نسبت استناد دریافت نمی‎کند.

دهقانی اظهار داشت: مقالات یک درصد برتر شامل تنها یک درصد از مقالاتی است که در مجلات ISI منتشر می‎شود.

هر چند آنها یک درصد از مقالات دنیا را تشکیل می‌دهد، اما 18 درصد از استنادهای آن را دریافت می‎کند. تعداد استنادهای دریافتی مقالات جایگاه آنها را در شبکه علم در سطح بین‌المللی مشخص می‌ کند.

وی افزود: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تاثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد. در حال حاضر یکی از شاخصهای مهم در نظامهای رتبه‌بندی ملی و بین‎المللی شاخص استناد است. استنادها به معنی میزان استفاده از آثار علمی هستند. هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

سرپرست ISC ادامه داد: در اولین بند از سند سیاستهای کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری به مرجعیت علم و فناوری در سطح بین‎الملل به عنوان هدف اشاره شده است. مرجعیت علمی به مفهوم استفاده از علم تولید شده است. مقالات یکی از مهمترین اشکال تولید علم در سطح بین‎المللی محسوب می‎شود.

وی گفت: مقالات از این خاصیت برخوردارند که به طور منظم منتشر شده، بنابراین در یک شریان روزآمد امکان دسترسی به آخرین یافته‎های علمی در حوزه‎های مختلف را فراهم می‎آورند. انتشار آخرین یافته‎های علمی محققان در مجلات علمی دنیا نظامی را ایجاد کرده است که در آن علاوه بر داوری یافته‎‏های علمی، اطلاع از آخرین تحولات رشته‎های علمی امکانپذیر شده است.

دهقانی افزود: پایگاه استنادی ISI هر دو ماه یکبار بر حسب میزان استنادهایی که مقالات در سطح بین‏المللی دریافت کرده‏اند به معرفی مقالات یک درصد برتر می‏پردازد. باید در نظر داشت که در این بررسی تفاوت بین رشته‎ها لحاظ می‌شود. به دلیل اینکه اندازه رشته‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و با در نظر گرفتن فرهنگ استناد در رشته‌های مختلف باید قبل از تعیین مقالات برتر تعداد استنادها را بر حسب تفاوت رشته‎ها نرمال‎سازی کنیم.

وی گفت: پایگاه استنادی ISI در یک تقسیم‎بندی علوم را به 22 رشته موضوعی کلی تقسیم می‎کند. سپس مقالات هر رشته در 10 سال اخیر را بر حسب سالهای مختلف تفکیک می‎کند. در هر رشته و سال مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی رتبه‎بندی می‎شود. در گام بعدی یک درصد از مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی مرتب‎سازی شده و انتخاب می‎شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) خاطرنشان کرد: در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشگاههای تهران، مشهد و شهید بهشتی به ترتیب بیشترین میزان مقالات برتر را تولید کرده‎اند.

سرپرست ISC ادامه داد: بررسی پژوهشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور نشان می‎دهد که پژوهشگاه دانشهای بنیادی، انیستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر را تولید کرده‎اند.

وی گفت: در بین دانشگاههای جامع سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و مشهد دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور بوده‎اند.

دهقانی افزود: در بین دانشگاههای صنعتی کشور، دانشگاه صنعتی اصفهان، شریف و نوشیروانی بابل بیش سایر دانشگاههای صنعتی کشور مقاله برتر تولید کرده‎اند.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)