به گفته محققان، افراد مسن مبتلا به نوع خاصی از کاهش شنوایی به احتمال زیاد دارای زوال حافظه و مشکلات فکری موسوم به اختلال شناختی خفیف هم خواهند بود.به گزارش مهر، این مطالعه بر روی افراد سالمندی انجام شد که در قسمت گوش میانی و عملکرد عصب شنوایی شان مشکل داشته که منجر به کاهش شنوایی یا ناشنوایی در آنها شده بود.

همچنین به مشکلات کاهش شنوایی مرکزی مرتبط با توانایی مغز در پردازش صدا هم پرداخته شد که در این حالت فرد عنوان می کرد "می توانم بشنوم اما متوجه نمی شود".

محققان دریافتند افراد مبتلا به کاهش شنوایی مرکزی در مقایسه با افراد بدون چنین مشکلی، دو برابر بیشتر مبتلا به اختلال شناختی خفیف بودند.«رادالفو ساردون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه باری ایتالیا، در این باره می گوید: «این نتایج مقدماتی بیانگر این مطلب است که ناشنوایی مرکزی دارای روند زوال مشترک در عملکرد سلول های مغزی هستند که در زمان ابتلا به زوال شناختی روی می دهد.»به گفته وی، «این مشکل مرتبط با ادراک است. آزمایشات درک صدا باید در افراد بالای 65 سال و همچنین افراد مبتلا به اختلال شناختی انجام شود.»ناشنوایی و کاهش شنوایی از شایع ترین ناتوانی ها در افراد مسن است که بر حدود یک سوم افراد بالای 65 سال تاثیر می گذارد.

این مطالعه شامل 1604 شرکت کننده در جنوب ایتالیا و با میانگین سنی 75 سال بود که مهارت های شنوایی، تفکر و حافظه شان آزمایش شد.از بین این شرکت کنندگان 26 درصد مبتلا به افت شنوایی محیطی و 12 درصد مبتلا به افت شنوایی مرکزی و 33 درصد مبتلا به اختلال شناختی خفیف بودند.از بین 192 فرد مبتلا به افت شنوایی مرکزی، 144 نفر یا 75 درصد آنها مبتلا به اختلال شناختی خفیف هم بودند.در مقابل، افراد مبتلا به افت شنوایی پیرامونی در مقایسه با افراد بدون مشکل شنوایی، از احتمال بالاتر ابتلا به زوال شناختی برخوردار نبودند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد